הסרת נגעי עור ושומות

רוב האנשים מתייחסים לכל כתם כהה או פגם בעור כאל שומה או נקודת חן. רופאים משתמשים במונחים אחרים.

צוות רופאי כללית אסתטיקה

ישנם אנשים שנולדים עם שומות. שומות אחרות מופיעות בחלוף הזמן. חשיפה לשמש הנה אחד הגורמים העיקריים להופעת שומות. קרינת השמש עלולה להביא להתפתחות של נקודות חן משגשגות (דיספלסטיות)  והתפתחות גידולים  בשומות קיימות. הגורם תורשתי עשוי לשחק תפקיד חשוב בהופעתן של שומות מהסוג המסוכן.

סימני העור הבאים אינם מטופלים כשומות:

 • כתמי לידה.
 • התקבצות של כלי דם (גידול שפיר של כלי דם).
 • גידולי עור קרניים (כתמים שפירים או טרום סרטניים אשר מופיעים בדרך כלל אחרי גיל 30).

ייעוץ והכנה

במהלך הייעוץ שתקבלי בכללית אסתטיקה יבדוק הרופא ויאבחן את כל סוגי השומות, נקודות חן, הצטברות כלי דם או כתמי הלידה שלך. הרופא ידון איתך על סוגי הנגעים ועל דרכי ההסרה המומלצות. רוב תהליכי ההסרה נערכים במרפאות ורק במקרים נדירים יעשה הטיפול בחדר ניתוח.

כדאי שתהיה/יי מוכן/נה לדון במספר נושאים רפואיים אישיים:

 • היסטוריה משפחתית של סרטן העור.
 • מצבך הבריאותי, האם קיימת רגישות לתרופות.
 • האם נוטל/ת מדללי דם.
 • מתי תוכל/י לחזור לפעילות ספורטיבית.

 ההליך הרפואי

נקודות חן ושומות מוסרות לעיתים קרובות בגלל סיבות מגוונות. ניתן להסיר אותן בשתי דרכים רפואיות:

 • הסרה באמצעות חיתוך עם או בלי תפרים.
 • הסרה על ידי "גילוח וצריבה" באמצעות מכשור מיוחד שצורב את בסיס השומה לאחר הסרתה.

למרות שהסרת נגעי עור באמצעות לייזר נוסתה בעבר, בדרך כלל לא משתמשים באמצעי זה להסרת נגעים עמוקים. הרופא יחליט אם לבחור כריתה עם או בלי תפרים על פי עומקה של השומה, הסוג שלה ועל פי התוצאה הקוסמטית המבוקשת.

טרם הסרת הנגעים האזור המטופל יחוטא. לאחר מכן האזור יאולחש באמצעות חומרי הרדמה מקומית כמו לידוקאין, תהליך זה אורך דקות ספורות. מנתחים רבים יעדיפו לחכות מעט לאחר ההרדמה כדי לאפשר האטה בזרימת הדם לאזור, תלוי בגודל השומה ובאמצעי ההסרה הנבחר. כיסוי סטרילי יכסה את האזור המנותח.

הסרה באמצעות חיתוך פשוט ללא תפרים:

באמצעות סכין מנתחים, המנתח "מגלח" את השומה בצמוד לעור, או מעט מתחת לפני העור. לאחר מכן, המנתח יחרוך או יצרוב את האזור באמצעות מכשיר אלקטרוני או ימרח תמיסה שתעצור את הדימום. על גבי הפצע תמרח משחה אנטיביוטית ותחבושת קטנה. הרופא שלך בכללית אסתטיקה ינחה אותך במדויק כיצד לטפל בפצע. בדרך כלל  ניתן לעזוב את המרפאה תוך זמן קצר.

הסרה באמצעות חיתוך עם תפרים:

שומות המוסרות בכריתה (חיתוך) עם תפרים, הן בדרך כלל כהות יותר, שטוחות יותר או שניהם יחד. המנתח ממפה את השומה, מחטא את האזור ואז מרדים אותו. לאחר מכן, באמצעות סכין מנתחים, תוסר השומה יחד עם השוליים שסביבה. גודל השוליים תלוי בסיבה שבגללה מוסרת השומה. אם ישנו חשש כי השומה היא טרום סרטנית או סרטנית, השוליים המוסרים יהיו גדולים יותר כדי לוודא שהשומה עצמה הוסרה במלואה. סוג התפרים נקבע לפי עומקה של השומה שהוסרה (כמה עמוק היא חדרה לתוך הרקמות), התפרים העמוקים יותר, הם תפרים נמסים שנספגים בגוף ואין צורך בהסרתם. את התפרים החיצוניים על פני העור, יהיה לרוב צורך להסיר בהמשך.

סיכונים ובטיחות

ישנם מגוון סיכונים אפשריים בהסרת שומות, החל מזיהום, דרך אלרגיה לחומרי ההרדמה ועד לפגיעה עצבית. חשוב לבחור במנתח בעל כישורים מתאימים וניסיון בתחום הסרת נגעי עור. בחירה נכונה תוריד את הסיכונים הקשורים בהליך כזה.

סיכונים אחרים תלויים באזור הגוף המנותח ובשיטת ההסרה. אחד הקשיים הנפוצים ביותר לאחר הסרת שומות הוא הצלקות. אנשים רבים מעוניינים להסיר שומות ממניעים קוסמטיים ושוכחים שהסרת שומה עשויה להיות כרוכה בצלקת. בדרך כלל הרופא שלך יוכל לתת לך מושג על סוג וצורת הצלקת שתיוותר לאחר הסרת השומה לפני החלטתך אם להסיר אותה. 

תהליך ההחלמה

לאחר הניתוח, יהיה צורך להמשיך להשתמש במשחה אנטיביוטית ולחבוש את הפצע. יש לנקות את הפצע פעם-פעמיים ביום באמצעות מים וסבון. לאחר הניקוי יש למרוח את הפצע במשחה אנטיביוטית ולחבוש אותו. יש לחזור על צעדים אלה עד להחלמת הפצע, על פי הוראות הרופא.

זמן ההחלמה משתנה לפי סוג הסרת הנגע ועומקו:

 • יש לצפות להחלמה תוך 5 עד 10 ימים.
 • אין להיחשף לשמש לאחר הניתוח עד להחלמה.

חשוב ביותר

ישנן טעויות נפוצות שכדאי להימנע מהן בתהליך ההחלמה, למשל ישנה תפיסה רווחת כי פצעים צריכים להיות חשופים לאוויר וכך מבריאים מהר יותר. מחקרים רבים מוכיחים כי ההפך הוא הנכון. פצעים חבושים בתוספת משחה אנטיביוטית מחלימים מהר יותר. באופן דומה נמצא כי ויטמין E, מעקב החלמת פצעים ואינו מאיץ אותה. יתרה מזאת, נמצא כי צלקות מפצעים שטופלו ישירות בויטמין E  נראות פחות טוב.

ישנן בשוק מספר רב של תרופות לטיפול בצלקות, לכולן דרך פעולה דומה: הן יוצרות כיסוי, מעין שכבת הגנה ומספקת קרום מרפא במשך ולאחר ההליך הראשוני. לא ברור אם תחבושת בלבד לא הייתה משיגה את אותן תוצאות. אין הוכחה חד משמעית שטיפול במשחה המכילה סיליקון מונע היווצרות צלקת.

הצעדים הבאים

הסרה פשוטה של נקודות חן או שומות, בדרך כלל אינה מחייבת מעקב רפואי. אולם זה תלוי בעיקר בסוג השומה.

תוצאות מעבדה: הרופא שלך בכללית אסתטיקה, יצור אתך קשר במקרה שיתגלו ממצאים חריגים בבדיקת המעבדה המאובחנות על ידי פתולוג. לאחר מכן תקבע פגישה עם הרופא שלך כדי לנהל מעקב, בדיקה נוספת של האזור המנותח ובדיקה יסודית של כל הגוף שלך.

הסרת תפרים: המעקב תלוי באזור בו התבצעו התפרים ובסוג התפירה בה השתמשו. תפרים בפנים מוסרים בדרך כלל תוך 4 עד 7 ימים. תפרים במקומות אחרים בגוף, מוסרים בדרך כלל תוך 8 עד 21 יום, בהתאם למיקום הניתוח, סוג התפרים והעדפת המנתח.

מניעת זיהום: בזמן ההחלמה, יהיה צורך לשמור שהאזור המנותח לא יהיה חשוף ללכלוך. בנוסף, חשוב להימנע מטראומה, להימנע ממתיחת יתר ולחץ על האזור המנותח.

צעדי מניעה

רופאים מסירים המוני שומות מדי יום ביומו. אבל ישנו נושא אחד שהכירורגים הפלסטיים חוזרים ומדגישים: שימו לב לשינויים בנקודות החן והשומות שלכם לאורך הזמן. הוראה זו נכונה במיוחד לגבי שומות שהן שטוחות או כהות. אנשים רבים מגיעים אל הרופא כשהם מוטרדים מנקודות חן  בולטות ושעירות, אבל הם אינם מוטרדים מהשומות השטוחות הכהות, אך אלה חשובות הרבה יותר בכל הקשור בגילוי מוקדם של סרטן ובמניעתו.

בנוסף, הכרחי להימנע משמש ולהשתמש בקרם הגנה כשאתם בחוץ. אם אתם נוהגים ללכת לכירורג הפלסטי שלכם להערכת מצב, תהיו פתוחים לסריקה של הגוף במלואו. חשוב לבדוק את הגוף כולו, כולל אזורים שאתם לא מסוגלים לראות בעצמכם באופן שוטף.

מצבים המחייבים טיפול רפואי

 • הפרשה מוגזמת, דימום או נוזל בעל ריח דוחה המופרש מהפצע.
 • חום העולה על 37.7 (אצל מבוגר) או 38.3 (אצל ילד).
 • אם את/ה סובל/ת כאב חזק שאינו עובר, לא מומלץ ליטול תרופות המכילות אספירין, אשר עלול להעלות את הסיכוי לדימום. אם תרופה זו נחוצה לך, התיעצ/י על כך עם הרופא שלכם לפני הניתוח.
 • המנע/י מתרופות מדללות דם סביב הניתוח, אשר עלולות לגרום לדימום ולעכב את ההחלמה.
 • הצורך להגיע לבית חולים לאחר ניתוח להסרת שומה, נדיר מאד. אם ישנו דימום קיצוני, שינוי במצב הנפשי או זיהום חמור, כדאי שתגיע/י לחדר מיון. בדרך כלל, אם מתאפשר מבחינת הזמנים, עדיף להתקשר אל משרדו של הרופא המטפל בכללית אסתטיקה, ולשאול את עצתו. ייתכן כי יהיה ניתן להימנע מביקור בבית חולים.

לפני הניתוח שלכם, הרופא בכללית אסתטיקה ידון איתך על התרופות שאת/ה נוטל/ת  וייתן לך הדרכה אילו תרופות תוכל/י ליטול לפני הניתוח וכיצד (מדובר בתרופות למניעת קרישי דם).