חוטים חוטים חוטים

ד"ר עמוס לויאב, רופא ראשי כללית אסתטיקה בישראל

לכל אלה שאינם יכולים מסיבות שונות לעבור ניתוח למתיחת פנים, יש למומחי כללית אסתטיקה תשובות טובות שאינן ניתוח.

מי שסובלים מצניחה של הגבות והלחיים, רפיון של הצוואר וקו הלסת יכולים ליהנות מפעולה פולשנית פשוטה, הנעשית בהרדמה מקומית במרפאה ללא צורך בחדר ניתוח, ללא זמן החלמה ממושך או הרדמה כללית. החוטים מתאימים לכל גווני העור ומיתרים את הצורך בהיעדרות ממושכת ממעגל החיים האופיינית בפעולות ניתוחיות.

מדובר במתיחה עדינה של הגבות, הלחיים קו הלסת והצוואר בעזרת חוטים. לא כל, אבל רוב אלה הסובלים מתסמונת הפנים המתבגרות יכולים לעבור את הפעולה בבטחה. בהרדמה מקומית מעבירים חוט שעליו קשורים קונוסים קטנטנים המאפשרים מעבר חלק של החוט בכיוון אחד אך מונעים את מעבר החוט בכיוון שני. כאשר מותחים ומעגנים את החוט, הוא מושך איתו את הרקמה והעור להשיג את המתיחה הרצויה. באזור העגינה והמתיחה של החוטים נוצרים קפלים הנעלמים מעצמם כעבור מספר ימים. החוטים בנויים מחוטי תפירה נספגים וכעבור מספר חודשים החוטים נספגים ואינם. הגוף יוצר הצטלקות פנימית באזור מעבר החוטים מה ששומר את המתיחה לתקופה של שנה ויותר. לרוב ניתן להחדיר זוג חוטים או שניים, להמתין 3 שבועות ולהוסיף זו נוסף לקבלת התוצאה האופטימאלית.

הפעולה מתבצעת עם אחוזי הצלחה גבוהים מאד ושכיחות סיבוכים נמוכה מאד. הסיבוכים כוללים סימנים כחולים באזורי הכניסה, היציאה ומעבר החוט, נפיחות חד או דו צדדית, רגישות באזור מעבר החוט, או זיהומים. יש להדגיש שכל הסיבוכים כולם מופיעים בשכיחות של פחות מאחוז אחד נעלמים מעצמם אחרי זמן קצר של ימים. חסר סימטריה ניתנת לתיקון ע"י הרופא בקלות, יום יומיים לאחר הטיפול. החוטים מאושרים לשימוש ע"י משרד הבריאות בישראל, האיחוד האירופי ומשרד הבריאות האמריקני המחמיר ביותר למתן היתרים למוצרים לשימוש בבני אדם.

הטיפול מתאים למעשה לכל מטופל הסובל מצניחה כזו או אחרת בפנים ונותן פיתרון אסתטי מתקבל על הדעת כולל לחולי סכרת, מעשנים, נוטלי אספירין וחולי מחלות לב ריאה שאינם מתאימים לניתוח מחשש של סיבוכי הרדמה. במקרים של זיהומים ופצעים באזור הפנים יש להמתין עד לסגירת הפצעים.

הטיפול זול משמעותית מעלות הניתוחים למיניהם וניתן לחזור עליו בכל עת אפילו 3 שבועות לפני אירוע משפחתי. החוטים מתאימים גם לגברים שאינם מעוניינים לעבור ניתוחי מתיחה וגם לאנשים צעירים יחסית המבקשים לעשות שינוי קטן במבנה אנטומי מולד כמו שיפור זוויות הצוואר תיקון קו הלסת או מתיחה של קצות הגבות לשיפור המראה האסתטי. ניתן ורצוי לשלב את הטיפול עם הזרקות שומן הזרקת חומרי מילוי והזרקת בוטוליניום טוקסין לקבלת תוצאה מרבית. בכל  מקרה כדאי להתייעץ עם המומחים של כללית אסתטיקה לקבלת ייעוץ אישי והתאמת הטיפולים לכל אחד ואחד.