לטשטש את סימני הגיל: כך תילחמו בקמטים

ד"ר ניר גלאור, מומחה לכירורגיה פלסטית וד"ר אורן אלדר, מומחה לרפואת עור ברשת כללית אסתטיקה

בעבור חלק מהאנשים, קמטים מהווים סימן חיובי שמצביע על בגרות, ניסיון חיים עשיר ובשלות. אולם אחרים היו דווקא שמחים לחיות בלעדיהם. איך בדיוק מעלימים קמטים או לכל הפחות מטשטשים אותם?

קמטים

בעבור רבים, קמטים נחשבים כעדות לבשלות ולניסיון חיים עשיר, והם מהווים חלק טבעי ובלתי נמנע מתהליך ההתבגרות של כולנו.  כל אחד ואחת מחפשים את האיזון המושלם – זה שידע להוציא החוצה את המראה שאנחנו מרגישים בפנים – מחוכם ומנוסה, אך ללא הקמטים והפגעים שהותיר הזמן. הבשורה המשמחת היא שיש בכל זאת מספר דברים חיוביים, אחד מהם הוא היכולת לנצח את הקמטים, והנה כל מה שחשוב לדעת כדי לעשות זאת.

לפני הכל – למה בכלל נוצרים קמטים בפנים?

בעור של כל אדם יש מרכיבים רבים שהופכים אותו למה שהוא – רך, חלק, גמיש ועמיד. שניים מהגורמים שהכי משפיעים על העור שלנו בהקשר הזה הם סיבי קולגן ואלסטין המצויים בתוכו ומקנים לו גמישות וחוזק. עם השנים, באופן טבעי, חלה ירידה בשיעור החלבונים האלו בגופנו – מה שגורם לעור לאבד במידה מסוימת את הגמישות שלו ולהפוך דק יותר.

ניתן לסייע לגוף להאט את התהליך הזה, וחשוב לשמור על כמה כללי יסוד: הימנעות מעישון, מחשיפה ממושכת לשמש ומשינויים קיצוניים במשקל. כל אלה יסייעו כאמור, אך כדי ליצור שינוי משמעותי בקמטים יש לפנות לטיפול רפואי מקצועי.

האם אפשר למנוע את הופעת הקמטים?

כן. ישנם טיפולים אסתטיים וניתוחים פלסטיים שאפשר לבצע כדי להפחית את שיעור הקמטים עוד בשלבים הראשוניים של התהליך. בשנים האחרונות גילה עולם הרפואה כי טיפולים שונים לשיפור איכות העור יכולים להאט את קצב ההתקמטות שלו. את הטיפולים האלו ניתן לבצע גם בגיל צעיר – עוד לפני שהקמטים מופיעים.

בשנים האחרונות מתגבר השימוש בשומן עצמי מגוף המטופלים לביצוע טיפולים אסתטיים. השומן בגופנו מכיל תאי גזע שמשפרים את איכות העור ותורמים להתחדשות יעילה יותר של התאים בו. זהו חומר יעיל ביותר למטרה הזאת – אך השימוש בו מורכב יותר וזמן ההחלמה ארוך יותר.

טיפולים לשיפור איכות בעור ניתן לבצע החל משנות ה-20 לחיינו. אחד הטיפולים הבולטים בהקשר הזה הוא פילינג. זהו קילוף עדין של העור תוך ביצוע כוויות עדינות בחלקו החיצוני בצורה שאינה מזיקה לו – אלא מעודדת את התחדשות התאים בו ומאטה את היווצרות הקמטים. הפילינג יכול להתבצע באופן כימי, מכני או באמצעות קרינת לייזר.

ומה עושים כשהקמטים כבר מורגשים ומשמעותיים?

כיום יש מגוון רחב של חומרים שניתן להשתמש בהם לטיפול בקמטים – גם ללא התערבות של סכין מנתחים. אלו כמה מהבולטים שבהם שחשוב להכיר:

חומצה היאלרונית למילוי קמטים – כבר הבנו שחומצה היאלרונית יכולה לשפר את מרקם העור, אך היא גם עושה הרבה יותר מזה. בעזרת הזרקות ממוקדות של חומצה היאלרונית ניתן למלא שקעים, לטפל בקמטים וקמטוטים בפנים – ואפילו לפסל מחדש אזורים שלמים בפנים כדי להחזיר את הנפח שהולך ופוחת עם השנים.

חומצה היאלרונית נחשבת בטוחה לשימוש וניתן להשתמש בה ברמות סמיכות שונות שמתאימות למגוון רחב של מטרות. היתרון הגדול של השימוש בה הוא שאם לא מרוצים מהתוצאה – ניתן להמיס אותה ולהתחיל מחדש ובכל מקרה היא צפויה להיספג לחלוטין בעור כעבור כמה חודשים – בין חצי שנה לשנה. תופעות הלוואי האפשרויות בטיפול כזה הן קלות יחסית וכוללת נפיחות וסימנים כחולים או גושים באזור ההזרקה. התופעות האלו נדירות יחסית וגם אם הן מופיעות – הן חולפות בדרך כלל אחרי פרק זמן של עד שבועיים.

הזרקת בוטוליניום טוקסין (בוטוקס) – זהו עוד חומר פופולרי בתחום האסתטיקה, אך בניגוד למה שאנשים חושבים, הוא לא נועד למילוי קמטים. זהו חומר שלמעשה משתק את שרירי ההבעה בפנים ובכך מונע את יצירת הקמטוטים וקמטי ההבעה.

במקרים של קמטי הבעה משמעותיים ועמוקים בפנים – הבוטוקס יכול להציע שיפור מסוים – אך לא להעלים אותם לחלוטין. במקרה כזה ייתכן שהטיפול המומלץ יהיה שילוב בין בוטוקס לחומצה היאלרונית.

גם בשימוש בבוטוקס, התוצאות צפויות להחזיק לתקופה קצרה – בין שלושה חודשים לחצי שנה בממוצע – וגם במקרה הזה קיים שיעור אפשרי ונמוך של תופעות לוואי, ייתכן כי תופיע נפיחות או א-סימטריה זמנית שתחלוף לאחר כמה ימים. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא לפני הטיפול כדי להבין את התוצאות הרצויות מול הסיכונים.

טיפולים לקמטים

הזרקת רדיאס – זהו חומר המבוסס על סידן ומשמש למילוי שקעים וקמטים, לשיפור איכות העור ולפיסול הפנים. ההבדל בינו לבין החומרים האחרים ברשימה טמון בהשפעה הארוכה שלו על העור – בדרך כלל לתקופה של יותר משנה.

עם זאת, היתרון הגדול של החומר הוא גם חיסרון. את הרדיאס קשה יותר להמיס במקרה של תוצאה לא רצויה ולכן גם קשה יותר לתקן טעויות שלעולות להיווצר בטיפול. לכן חשוב לבצע את הטיפול רק אצל רופא מקצועי שמחזיק בניסיון הנדרש לעבודה עם החומר הזה.

הזרקת שומן עצמי – בשנים האחרונות מתגבר השימוש בשומן עצמי מגוף המטופלים לביצוע טיפולים אסתטיים. השומן בגופנו מכיל תאי גזע שמשפרים את איכות העור ותורמים להתחדשות יעילה יותר של התאים בו. זהו חומר יעיל ביותר למטרה הזאת – אך השימוש בו מורכב יותר וזמן ההחלמה ארוך יותר.

בטיפול (הניתוחי, זה המשולב פעמים רבות עם הליכים כמו מתיחת פנים, הרופא נדרש לשאוב שומן מאזור מסוים, לסנן אותו ולהזריק לאזור שבו הוא נדרש בעור – הכול תוך הקפדה על סטריליות ובטיחות ברמות הגבוהות ביותר. לכן הטיפול עצמו צפוי להימשך כמה שעות.

תופעות הלוואי אחרי הטיפול יכולות לכלול נפיחות או סימנים כחולים וצהובים שיחלפו לאחר כשבועיים. בנוסף, השומן לעיתים נספג מהר בעור – ולכן הוא משמש יותר כחומר לטשטוש הקמטים ופחות להשגת מילוי משמעותי של נפח בפנים.

באילו מקרים יש לשקול ניתוח מתיחת פנים להעלמת קמטים?

חשוב להבין, שניתוחי מתיחת פנים, לא מטפלים בקמטים ובקמטוטי ההבעה בפנינו, אלא בצניחה של העור באזור קו הלסת והצוואר שבדרך כלל מתחילה להופיע החל משנות ה-40 או ה-50 לחיינו. במקרה כזה, בדרך כלל יהיה צורך לטפל בעור הפנים בכמה מישורים – גם למלא את הקמטים וגם למתוח את העור שצנח. לכן, האסטרטגיה הטובה ביותר כנראה תהיה שילוב בין ניתוח מתיחת הפנים לטיפולי ההזרקה.

טיפול כזה מבוצע כמובן בהרדמה מלאה וצפוי להימשך כשלוש עד ארבע שעות – בהתאם לצורך הכירורגי. עוד מידע שחשוב לדעת על ניתוח מתיחת פנים וצוואר, ההיערכות אליו וההחלמה ממנו, ריכזנו לכם כאן.

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום