טיפול בצלקות-מבלי להשאיר סימן

צלקות הן תוצר לוואי פחות נעים לאחר ניתוחים, הריונות, חבלות ואקנה, טכנולוגיית לייזר חדשנית ופורצת דרך, מסייעת לשפר את מצב הצלקות באחוזים ניכרים, תוך עידוד העור לייצר קולגן, לשפר ולהבריא את עצמו

ד"ר מיכאל שוחט, מומחה ברפואת עור, מנהל תחום רפואת העור האסתטית, רשת מרפאות כללית אסתטיקה

אחת מתופעות הלוואי הפחות אסתטיות, הנותרות לעיתים לאחר פציעות או ניתוחים, היא צלקות. אלה, עלולות לפגום במראה הסופי המבוקש ובמקרים מסוימים גם לגרד או ליצור אי נוחות בעור.

כיצד נוצרות צלקות?

צלקות עלולות לבלוט לאחר ניתוחים שונים – ניתוחים כירורגיים (אורתופדיים, מעקפים) ואונקולוגיים, ניתוחים להסרת עור עודף לאחר הרזיה מאסיבית, ניתוחים קיסריים או ניתוחי תוספתן, בלוטת המגן (צלקות באזורים בולטים לעין כמו המחשוף או הצוואר) וכדומה. מעטפת העור של גופנו מושלמת בדרך כלל וכל פגיעה בה, יוצרת רקמה חדשה (צלקת) השונה מהעור הרך והרגיל – זיהום עורי, כוויות, סימני לידה או מקרי אקנה קשים, מותירים אף הם צלקות הנוצרות בעקבות שאיפתו של העור "לסגור" ולאחות את עצמו. במקרים קלים הצלקת היא פס דק אשר מיטשטש עם הזמן, אך במקרים מורכבים, צלקות גדולות עלולות ליצור בעת האיחוי, מבנה גבשושי על פני העור, שקעים או פס עבה אשר נשאר כסימן בולט, לגרור כתמי פיגמנטציה במקום האיחוי ועוד.
הצטלקות העור תלויה בגנטיקה, בגודל הפצע או החתך, בדרך שבה עשו שימוש לסגירת הפצע ובאופן הטיפול בצלקת במרפאה. כל אדם נוטה להצטלק בצורה שונה – יש מי שהצלקות שלהם מתאחות היטב, העור מיטיב "לסגור" את החתך וחוזר לעצמו לאחר זמן מה. לעומת אלה, מסיבה שאינה ברורה – יש מי שצלקות יוצרות אצלם סימן אדום או במקרים של פצע גדול יחסית – מעודדות את הגוף לייצר עודף קולגן אשר מתגבש להצטלקות בולטת.
חשוב לדעת כי צלקות אינן ניתנות להעלמה מוחלטת, אולם הבשורה הטובה היא שכיום, ניתן לטפל באמצעים שונים ולהביא גם במקרים של צלקות "קשות", לטשטוש ועידון שלהן, למלא גומחות ושקעים ולהיטיב את המראה באחוזים ניכרים.

מתי מטפלים?

צלקות עשויות להסב כאב נפשי ופיזי לאדם ולהשפיע על איכות חייו ובמקרים חמורים, הן עלולות לפגוע בניידות ובאלסטיות שלו. חשוב אם כן, לטפל בצלקת מיד כשהעור מתחיל לרפא את עצמו, כשהצלקת עדיין "טרייה". כך לדוגמה, רצוי לטפל בעור לאחר ניתוח ממש לאחר הסרת התפרים, באקנה – לאחר סיום הטיפול הרפואי ובסימני מתיחה – מיד לאחר ההיריון. באופן זה אפשר להעניק טיפול מיטבי למטופל ולהימנע מצלקות "מגובשות" שהסרתן מאוחר יותר עלולה להיות פולשנית וכרוכה בכאב. 

טיפול בצלקות

אחת מפריצות הדרך המדעיות החשובות בתחום הטיפול בצלקות היא טכנולוגיית הלייזר הרשתי. מדובר בטכנולוגיה שאינה מתבססת על פגיעה נוספת בעור אלא להפך – מעודדת אותו לשקם את עצמו.

איך זה נעשה?

טכנולוגיית הלייזר אינה פולשנית ומציעה פתרון מהיר ואמין הכרוך בפחות סיכון, בפחות כאב ובזמן החלמה קצר מאוד. הטיפול נעשה בעזרת טכנולוגיית Micro- Non Ablative Fractional Laser Technology המבוססת על קרן לייזר באורך גל של nm 1540.
קרן הלייזר יוצרת 300-600 תעלות מזעריות ועמוקות בשכבת העור האמצעית, הדרמיס, מבלי לפגוע בשכבת העור העליונה, האפידרמיס. פעולה זו מחממת את השכבה האמצעית ומעוררת תהליך יצור קולגן במעבה העור, המחליף את רקמת הצלקת המרוכזת והקשה, ברקמה חדשה, רעננה ובריאה. רקמה זו, מטשטשת ומרפאה את הצלקת שעל פני העור, במידה רבה. בזמן הטיפול מגע הלייזר מקרר את שכבת האפידרמיס ומגן עליה וכך מבטיח טיפולים בטוחים ונוחים יותר.

כמה טיפולים נדרשים?

הטיפול בצלקות מורכב מסדרה של 4-6 טיפולים המתקיימים אחת לחודש. בסוף כל טיפול עלולים להיווצר אודם קל ונפיחות העוברים מעצמם תוך 24 שעות עד יומיים-שלושה. הטיפול משפר את מרקם וטונוס העור, מקל מאוד על גרד ועוד. הטיפול מתאים לכל סוגי וגווני העור, מהבהירים ועד לכהים ביותר.

חשוב לדעת:

המכשיר משפר צלקות מסוגים שונים אולם במקרים של בליטות קשות או עודפי עור גדולים – יש לשקול אפשרות ניתוח.

התוצאות:

מצוינות! אפשר לטפל גם בחודשי הקיץ וגם בתקופת ההנקה אבל לא בהריון. מדובר אכן, בפריצת דרך רפואית אמיתית שמיטיבה עם המטופלים הן פיזית והן ברמת הדימוי והביטחון העצמי.