כל מה שרצית לדעת על ניתוח אף

ד"ר עמוס לויאב – מנהל רפואי של רשת מרפאות כללית אסתטיקה

רק בכללית אסתטיקה – ניתוחי אף מסובסדים! לקוחות כללית מושלם פלטינום חוסכים עד 70%. ​לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות לחץ/י כאן>>

 

ניתוח אף – מאז ועד היום:

כבר לפני למעלה מ-2,600 שנה תיארו המצרים הקדמונים שיטות טיפול לאף פגוע. טגליאקוצי, פרופסור איטלקי לאנטומיה, תיאר בשנת 1597 ניתוח לשחזור אף מעור הזרוע. באותה עת שינוי צורת הגוף נחשבה מעשה כפירה. טגליאקוצי נרדף על ידי הכנסייה, נפטר ונקבר מחוץ לגדר בית הקברות. בהודו, שם נהגו לכרות את האף לנואפים, פיתחו לפני מאות שנים ניתוח לשחזור אף מעור המצח. מנתח אנגלי, שראה ניתוח כזה בסוף המאה ה-17, תיאר אותו בעיתונות הבריטית והביא אותו למעשה לאירופה. אורתופד גרמני בשם ג'וזף, תיאר בראשית המאה הקודמת את הניתוח שעיקריו משמשים אותנו עד היום. חלוצים אלה של הרפואה פיתחו את מה שנקרא היום "ניתוח אף". הניתוח המודרני מוסיף ומתפתח גם כיום.

כיצד מתבצע ניתוח אף?

 • הניתוח מורכב ממספר פעולות הכוללות: קיצור ועיצוב סחוסי הנחיריים, קיצור או הקטנה של הסחוסים, קיצור האף על ידי קיצור המחיצה ליצירת אף סולד, שיוף או כריתת הגבנון הסחוסי והגרמי וחיתוך עצמות האף על מנת להביא להצרתו והקטנת הנחיריים. הצלחתן של כל הפעולות היא שמביאה לתוצאה הסופית הרצויה. כמה לקצר, כמה להנמיך וכמה להצר – אלו הן שאלות הנתונות לשיקול דעתו וניסיונו של המנתח.
 • ניתוח אף נעשה בהרדמה כללית או מקומית ואורך כשעה עד שעה וחצי (במקרים נדירים מאד ניתוח אף דורש אשפוז של 24 שעות). לאחר ביצוע כל השלבים שלעיל, נתפר האף בתפרים פנימיים ומגובס – לשמירה וקיבוע תוצאת הניתוח.
 • שתי שיטות מובילות את ניתוחי האף: השיטה הסגורה והשיטה הפתוחה. בשיטה הסגורה מתקנים את הדרוש תיקון דרך הנחיריים מבלי להרים את העור. בשיטה הפתוחה – מרימים את העור ומראה האף נגלה לרופא ומאפשר ביצוע עבודה מורכבת יותר. יתרון השיטה הסגורה – משך ניתוח קצר וזמן החלמה קצר יותר. בשיטה הפתוחה – במקרים מסובכים, זמן ההחלמה ארוך יותר אך התוצאה מדויקת וטובה.
 • כשהבעיה אינה רק אסתטית, אלא גם רפואית (כמו במקרים של מחיצת אף עקומה הגורמת לקשיי נשימה), מיישרים את מחיצת האף ובעת הצורך פותרים גם את העניין האסתטי.

מהם הסיבוכים האפשריים ואיך מטפלים בהם?

בדרך כלל, מדובר בסיבוכים החולפים מעצמם ללא צורך בטיפול כמו שטפי דם גדולים עם "פנסים" בשתי העיניים, נפיחות מתמשכת, חוסר תחושה צלקות בבסיסי הנחיריים ועוד. סיבוכים קשים יותר הם כאלה הדורשים ניתוח חוזר לתיקון הבעיה, בדומה לשוני גדול בין הצדדים, בלט ניכר של העצמות או הסחוסים קושי בנשימה או בכניסת אוויר ועוד.
חשוב לזכור שכמו כל ניתוח, גם ניתוח פלסטי באף עלול לגרום לסיבוכים. לכן חשוב ביותר לעבור את הניתוח בגוף רפואי מוסמך שמעניק גב חזק, ליווי צמוד ואחריות לאורך זמן.

לפני הניתוח – תיאום ציפיות מקצועי

חשוב מאוד לערוך שיחה מקדימה עם הרופא, להבין מהן האפשרויות העומדות בפניכם ולאיזו תוצאה ניתן יהיה להביא את האף שלכם בסיום הניתוח. זכרו שגם אם הצצתם בצילומים של ידוענים ו"בחרתם" לעצמכם את צורת האף עליה אתם חולמים, לא בהכרח תיראו כמוהם. בעיקר בגלל שמבנה הפנים שלכם שונה ולכן גם האף שלכם נראה אחרת.
יחד עם זאת, אם האף שלכם סובל מפגם אסתטי אשר יתוקן במהלך הניתוח, סביר להניח ששביעות הרצון שלכם תהיה רבה. פניכם יזכו לשדרוג ויהיו נאים מאי פעם.

תשובות לשאלות נפוצות:

 • צילומי הדמיה לפני ניתוח – כן או לא?
  לא בהכרח. תוכנות ההדמיה אינן מביאות בחשבון את רוחב נתיבי האוויר ואת עובי העור והעצם. במקרים אלה נוצרת ציפייה לתוצאה שאינה ניתנת לביצוע.
 • איך אראה אחרי הניתוח?
  שימו לב: בימים הראשונים לאחר הניתוח יהיה אפכם עטוף ומגובס, פניכם יסבלו משטפי דם והמראה הכללי לא יהיה מלבב. אל בהלה! תנו לזה זמן – בתוך מספר שבועות הנפיחות תרד ואתם תתחילו ליהנות מהתוצאה.
 • מאיזה גיל אפשר להתחיל?
  הניתוח מבוצע בכללית אסתטיקה החל מגיל 17.

 

חדש ללקוחות פלטינום, החל מה – 1.1.2019 רשת כללית אסתטיקה הנה ספק יחיד לניתוחים פלסטיים עבור לקוחות פלטינום. לקוחות כללית מושלם פלטינום נהנים מעד 70% סבסוד על ניתוחי אף. לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות לחץ/י כאן>>