ניתוח פוסט בריאטרי: "הזדמנות שנייה לעצב את החיים כמו שתמיד חלמנו"

ד"ר תומר אייזנברג, מומחה בכירורגיה פלסטית ומנתח ברשת כללית אסתטיקה

ניתוח בריאטרי ("קיצור קיבה") מסמל בעבור רבים את הסוף למלחמה במשקל, אולם זו במקרים רבים רק יריית הפתיחה למערכה חדשה ומאתגרת שלא תמיד לוקחים בחשבון. איך ניתן להבטיח נקודת מוצא טובה יותר למי שצפויים להתמודד עם לא מעט אתגרים פיזיולוגיים וגם נפשיים בתקופה שאחרי השינוי הדרמטי הזה?

ב-2018, לפני שדאגנו מהקורונה שהפכה לאיום המרכזי על בריאות הציבור ברחבי העולם, ההסתדרות הרפואית בישראל הזהירה מפני מגפה אחרת שמאיימת עלינו – השמנת יתר. זאת אחרי שגם ארגון הבריאות העולמי הגדיר את המצב כאחת המחלות הנפוצות והמסוכנות ביותר של העולם המערבי.

"אחרי הניתוח הבריאטרי, אחרי שאנשים כבר יורדים בצורה דרמטית במשקל ולכאורה כבר לא צריכים להתבייש בגוף שלהם, הם מוצאים את עצמם עם עודפי עור משמעותיים באזורים שונים בגוף"

למרבה המזל, בניגוד לנגיף הקורונה, השמנת יתר היא מחלה שקצב ההתקדמות שלה מצוי במידה רבה בידיים אנושיות – הן של המטופלים והן של הצוותים הרפואיים והמערכים התומכים. מחקרים מראים כי ניתוחים בריאטריים, המכונים גם "ניתוחים לקיצור קיבה", בשילוב ליווי פסיכולוגי, ייעוץ תזונה וקבוצות תמיכה – עשויים בהחלט להוות כלי עוצמתי לשימור משקל תקין ולהימנעות משורה של בעיות רפואיות שעלולות להופיע אצל הסובלים מהשמנת יתר.

אולם חשוב להבין שגם אחרי ניתוחים בריאטריים, שנחשבים משני חיים, מצפים למטופלים לא מעט אתגרים שכדאי לתת עליהם את הדעת.

ההיבט האסתטי: יותר משמעותי משחשבנו

"אחרי הניתוח הבריאטרי, אחרי שאנשים כבר יורדים בצורה דרמטית במשקל ולכאורה כבר לא צריכים להתבייש בגוף שלהם, הם מוצאים את עצמם עם עודפי עור משמעותיים באזורים שונים בגוף", אומר ד"ר תומר אייזנברג, כירורג פלסטי ומנהל השירות הפוסט בריאטרי במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע.

האסתטיקה של הגוף לאחר הירידה במשקל נתפסת כדאגה שולית ביחס להשלכות האחרות של עודף המשקל על הבריאות. עם זאת, לעיתים הצופים מהצד לא מבינים באמת עד כמה האתגר הזה משמעותי לאנשים שמתמודדים איתו בכל יום. "האנשים האלו אמנם עוברים שינוי חיובי ומשמעותי במשקל – אבל עדיין חוששים מאוד מהאופן שבו הם נתפסים בעיני אחרים", מדגיש ד"ר אייזנברג. "יש לי מטופלים שנמנעים מלחשוף את גופם בציבור או אפילו מלקיים יחסי מין בגלל שהם מתביישים בעודפי העור. מטופלת אחת סיפרה לי שהיא לא מתקרבת אל בעלה כבר ארבע שנים בדיוק מהסיבה הזאת".

בנוסף, מחקרים רבים הראו קשר בין בעיות בביטחון ובדימוי הגוף לבין קושי לשמור על משקל תקין לאורך זמן – גם אחרי הניתוח. ואם חשבתם שההשפעה הזאת מסתיימת כאן – הנה היבט נוסף של הבעיה שלא בהכרח נוטים לקחת בחשבון: ד"ר אייזנברג מספר כי "עודפי עור יכולים להפוך מהר מאוד מבעיה אסתטית לבעיה רפואית. החיכוך הרב שנוצר בין העור לבגדים במצב כזה יכול להגביר את הסיכון למחלות עור כמו דלקות, פטריות או שפשפת".

מחקרים מראים כי לגוף נדרשים שלושה חודשים בממוצע כדי להחלים מהטראומה של הניתוח הבריאטרי, בצורה שתאפשר לבצע ניתוח נוסף ללא חשש. עם זאת, ד"ר אייזנברג וצוותו לא לוקחים סיכונים ומבצעים את הניתוחים הפלסטיים רק כשנה ויותר לאחר הניתוח

"אסור לנו להשאיר אותם לבד בתקופה הזאת"

בישראל מבוצעים מדי שנה כ-9,000 ניתוחים בריאטריים. בשנים האחרונות יותר ויותר מומחים בארץ ובעולם מבינים שכדי לשפר את היעילות של התהליך כולו – לא די רק בניתוח ונדרשת מעטפת רחבה וממוקדת יותר של כלים שיסייעו לאנשים להתגבר על מכלול האתגרים – הפיזיולוגיים, הנפשיים והאסתטיים, שכרוכים בשינוי המטלטל שעברו.

לדברי ד"ר אייזנברג "האנשים האלו, שבמקרים רבים כבר משפרים את מצב מחלות הרקע שלהם, כמו סוכרת או יתר לחץ דם, פתאום מבינים שהקושי האמיתי שלהם במציאות החדשה הזאת הוא דווקא פסיכולוגי", אמר. "אלו אנשים שכבר עברו תהליך מורכב וציפו שעכשיו הכול יהיה קל יותר. אני מאמין שאסור לנו להשאיר אותם לבד בתקופה הזאת. יש לנו מחויבות לעזור להם להיראות ולהרגיש טוב יותר, כדי להקל על ההתמודדות עם התקופה המורכבת שמצפה להם".

בכללית אסתטיקה אנו מציעים מגוון ניתוחים פלסטיים לרבות הסרת עודפי עור בכל אזורי הגוף, הרמת עכוז, טיפול בהתרוקנות של העכוז, מתיחת בטןתיקון החזה באמצעות הגדלה, הקטנה, הרמה או עיצוב מחדש וכן טיפולים משלימים נוספים בהתאם לצורך הספציפי של כל מטופל.

ניתוח פוסט בריאטרי

הסבלנות משתלמת ונדרשת להצלחה

מחקרים מראים כי לגוף נדרשים שלושה חודשים בממוצע כדי להחלים מהטראומה של הניתוח הבריאטרי, בצורה שתאפשר לבצע ניתוח נוסף ללא חשש. עם זאת, ד"ר אייזנברג וצוותו לא לוקחים סיכונים ומבצעים את הניתוחים הפלסטיים רק כשנה ויותר לאחר הניתוח.

אייזנברג מדגיש כי הוא מעדיף שלא לנתח מטופלים שלא הגיעו למשקל היעד שלהם או שמתקשים לשמור על משקל תקין. זאת כדי להפחית את הסיכון להופעת עודפי עור נוספים בהמשך הדרך, דבר שעשוי להצריך התערבות כירורגית נוספת בעתיד.

ואם תהיתם מה מניע רופא שיכול להתמחות במגוון עצום של תחומים, לבחור דווקא ללוות אנשים אחרי ניתוחים בריאטריים, לד"ר אייזנברג אין ספק שביצע את הבחירה המדויקת ביותר בעבורו: "בניתוחים פוסט בריאטריים הסיפוק הוא מיידי. אתה זוכה ללוות אנשים שבמשך שנים נלחמו עם משקל עודף ועם כל הקשיים הרפואיים והפסיכולוגיים הכרוכים בכך. פתאום אתה זוכה להיות זה שמשלים תהליך ארוך ומורכב של ירידה במשקל ולעצב מחדש את הגוף בצורה שתאפשר להם נקודת פתיחה טובה יותר לחיים החדשים שהם יוצאים אליהם. אני רואה במו עיניי כמה זה מחזק את הביטחון של אנשים, שממש מרגישים שניתנה להם הזדמנות שנייה לעצב את החיים שלהם כמו שתמיד חלמו".

ד"ר איזנברג תומר

לריאיון אישי עם ד"ר תומר אייזנברג

אולי יעניין אותך גם

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום