"רופא טוב העוסק באסתטיקה חושב תמיד איך לשפר את איך שהאדם שמולו נראה ומרגיש"

ריאיון אישי עם ד"ר תמיר שי

במשך שנים למד ד"ר תמיר שי כיצד לבצע שחזורים מורכבים באזור הראש עד שפתח את המרכז הראשון בישראל המתמחה בתחום מאתגר וחיוני זה. כעת הוא מספר איך הוא חושב שעולם הפלסטיקה ייראה בעתיד, מה מגדיר מנתח פלסטי איכותי ואלו מטופלים הוא לא מוכן לנתח

ד"ר תמיר שי

כשאישה נדרשת לבצע כריתת שד בעקבות גידול סרטני, בית החולים מעמיד לרשותה שני מומחים – כירורג שד שמבצע את הכריתה בפועל ופלסטיקאי שעומל על שחזור השד. ד"ר תמיר שי, מנתח פלסטי בכללית אסתטיקה ומנהל המרפאה לשחזורי ראש וקרקפת בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, אומר כי למרבה האבסורד, כאשר מדובר בגידולים בפנים או בראש, המטופלים לא זוכים לאותו הטיפול.

"איך זה יכול להיות שב-2020, ההיבט האסתטי של הסרת גידולים בראש פחות חשוב מהחזה?", הוא תוהה. לדבריו, כיום אין בבתי החולים בארץ מערכים שמספקים מענה שחזורי-אסתטי לאנשים אחרי ניתוחים באזור הראש. ישנם כמובן מנתחים פלסטיים ומחלקות שמעניקות טיפול ראוי ומקצועי לאותם אנשים – אך ללא התמחות ספציפית באזור הכל כך חיוני, מורכב ובולט הזה בגופנו.

ניתוחי ראש

לכל ניתוחי הפנים בכללית אסתטיקה

לכן, לאחר שעבד כמנתח פלסטי וטיפל בסוגים שונים של בעיות ושיפורים אסתטיים, בחר ד"ר שי לטוס לארצות הברית כדי לעשות תת-התמחות (Fellowship) בשחזורי ראש וגולגולת בבית חולים ג'ון הופקינס בארה"ב. ד"ר שי הוא הכירורג הפלסטי הראשון בעולם שהוכשר לבצע שחזורים מורכבים בראש, בדגש על שחזורי גולגולת ופנים, אחרי טראומות, תאונות וניתוחים.

"המטופלים חוששים מקורונה? דווקא אנחנו המנתחים והצוותים הרפואיים, תמיד נוהגים בזהירות יתרה מתוקף תפקידנו – רוחצים ידיים בכל הזמנות, מחטאים כל דבר שאנחנו באים איתו במגע ותמיד משתמשים במסכות. זה לא חדש לנו ובגלל זה דווקא המרפאות הן המקום הבטוח ביותר בתקופה הזאת"

באחרונה חזר ד"ר שי לארץ כדי להגשים חלום ולהקים בבלינסון מערך של ניורופלסטיקה שייתן מענה לכל ניתוחי השחזור האלו. "המטרה היא לייצר מרכז מוביל בישראל לניתוחים מהסוג הזה – שיפנו אליו אנשים גם מבתי חולים אחרים בארץ כדי להגיש סיוע מדויק, איכותי ומקיף הרבה יותר למטופלים שמתמודדים עם מצבים כל כך מורכבים ורגישים", סיכם.

לאורך הדרך הוא ליווה אנשים ברגעים הקשים בחייהם והזיכרונות יכולים להיות לעיתים לא פשוטים. "אני זוכר שהגיע אליי לא מזמן בחור צעיר שרכב על קורקינט חשמלי ועבר תאונה קשה שעיוותה את כל הצורה של הראש שלו. לאחר מספר ניתוחים למרבה המזל הצלחנו להשיב לבחור את המראה הסימטרי של ראשו ולתקן את פגיעות התאונה. השאיפה שלי היא לעזור למטופלים להוריד את הסטיגמה שמרחפת מעליהם אחרי חוויות קשות כאלו – ואני שמח כל כך שאני מצליח לעשות את זה בעבודה שלי".

קורקינט חשמלי

קורקינט חשמלי, אילוסטרציה

אסתטיקה כדרך חיים

לאן שלא תסתכלו במשפחת שי תראו רופאים. אחיו התאום הוא גניקולוג במנהטן וגם אביו, אחותו ואפילו אשתו מחזיקים בתואר ד"ר. את יומו מתחיל תמיר ב-05:00 בבוקר עם כריכים שהוא מכין לשתי הבנות שלו, ולאחר מכן נוסע לעבודתו במשרה מלאה בבית החולים. כשהוא מסיים יום ארוך בבלינסון, הוא עובר לעבודה ברשת כללית אסתטיקה, שם הוא ממשיך לעשות את מה שהוא הכי אוהב – לגרום לאנשים להרגיש טוב יותר עם עצמם.

הוא מבצע בין היתר ניתוחים לשחזור שדיים, הגדלה או הקטנה שלהם, מתיחות בטן ופנים, תיקון תנוכי אוזניים ועוד. תחת סכין המנתחים שלו עוברים נשים, גברים וילדים מכל קצוות החברה הישראלית.

"לפעמים התפקיד שלי הוא גם להכיר את האדם, להבין את הצרכים שלו ולהראות לו את הדרך – אפילו אם היא לא בהכרח כוללת ביצוע ניתוח בפועל"

כששאלנו מדוע בחר דווקא במסלול הזה, הוא השיב בלי לחשוב: "קודם כל תמיד ידעתי שאני רוצה להיות רופא. עוד כשהייתי ילד הייתי עושה ביקורים בבית החולים עם אבא שלי בשבתות והעולם הזה כבש אותי מהרגע הראשון. גם את ההתמחות בפלסטיקה בחרתי בלי התלבטות, בגלל שזה תחום שמאפשר לשלב בין יכולות כירורגיות לבין אסתטיקה שתמיד הייתה חלק משמעותי מהחיים שלי".

"אסתטיקן טוב לא בא רק לטפל בבעיה – הוא חושב כל הזמן איך לשפר את האופן שבו האדם שמולו נראה ומרגיש. זה מה שמייחד כירורגיים פלסטיים וזה מה שכל כך משך אותי למקצוע הזה".

ואם העומס שלו הצליח להבהיל אתכם, הוא דווקא ממש לא מתרגש מזה. בפרוץ משבר הקורונה הוא המשיך לבצע ניתוחי שחזור דחופים בבית החולים, אך כל הניתוחים האלקטיביים כמובן הופסקו. הוא מצידו בתקופה הזאת רק חיכה לשוב ל"אקשן" שכל כך מאפיין את ימי העבודה שלו.

"לפעמים יושב מולך אדם שאתה רואה שניתוח לא יעזור לו והבעיה היא האופן שבו הוא מסתכל על ה'בעיה' שמפריעה לו. באופן מפתיע, זה קורה יותר אצל גברים – שלא מרוצים מדברים מסוימים בעצמם שאחרים לא רואים כבעיה"

בתחילת הקיץ הוא חזר לפעילות מלאה, אך חלק מהמטופלים עדיין מביעים חשש מסוים מלהגיע לקליניקה. בהיבט הזה ד"ר שי מדגיש כי "דווקא אנחנו המנתחים והצוותים הרפואיים, תמיד נוהגים בזהירות יתרה מתוקף תפקידנו. אנחנו רוחצים ידיים בכל הזמנות, מחטאים כל דבר שאנחנו באים איתו במגע ותמיד משתמשים במסכות. זה לא חדש לנו ובגלל זה דווקא המרפאות הן המקום הבטוח ביותר בתקופה הזאת".

לא תמיד התשובה היא ניתוח

ד"ר שי הוא אדם שתמיד מסתכל קדימה על מה שצופן העתיד. בעולם האסתטיקה, הוא מאמין שעוד נכונים שינויים שישפרו במידה ניכרת את הטיפולים המוצעים לנו. "כבר היום קיימות ומתפתחות שיטות פחות חודרניות כדי לטפל באנשים, אם זה באמצעות חוטים, הזרקות ממוקדות או צמצום משמעותי של החתכים בניתוח", אמר.

"אני מאמין שגם שאיבות השומן, מיצוק העור והטיפולים בטכנולוגית הלייזר עוד יעשו קפיצת דרך משמעותית בשנים האחרונות ויאפשרו לנו המנתחים להגיע לתוצאות טובות יותר בזמן קצר יותר ועם פחות סיכונים ותופעות לוואי".

לדבריו, הוא תמיד יעשה הכול כדי לעזור לאדם שמולו להרגיש טוב יותר עם עצמו – אך לפעמים זה אפילו לא יכלול ניתוח. "לפעמים יושב מולך אדם שאתה רואה שניתוח לא יעזור לו והבעיה היא האופן שבו הוא מסתכל על ה'בעיה' שמפריעה לו. באופן מפתיע, זה קורה יותר אצל גברים – שלא מרוצים מדברים מסוימים בעצמם שאחרים לא רואים כבעיה. לכן לפעמים התפקיד שלי הוא גם להכיר את האדם, להבין את הצרכים שלו ולהראות לו את הדרך – אפילו אם היא לא בהכרח כוללת ביצוע ניתוח בפועל".

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום