"הכי חשוב שהמטופל ייצא מאושר מחדר הניתוח ויאהב להסתכל על עצמו במראה"

ריאיון אישי עם ד"ר איתם וייס

בעבודתו כמנתח פלסטי בבית החולים, ד"ר איתם וייס זוכה להעניק התחלה חדשה לנפגעי תאונות וחולי סרטן. בהמשך היום, במרפאה ובקליניקה, הוא מלווה גם בני נוער שרוצים שינוי וגם מבוגרים שרוצים להאט את שעון הזמן

ד"ר וייס איתם

מוחו של ד"ר איתם וייס ניחן בשילוב ייחודי ומעניין של יכולות טכניות גבוהות לצד חוש יצירתי ואומנותי מפותח. הוא מגיע ממשפחה של רופאים, סבו ואביו רופאי שיניים, דודו ושני ילדיו רופאים במקצועות אחרים. גם הוא ידע מגיל צעיר שהוא רוצה ללכת בדרכם, אך מוקדם מאוד הבין שלא ילמד רפואת שיניים, אלא ימצא תחום בתוך הרפואה שיאפשר לו לשלב את שני היתרונות המובנים שלו בצורה הטובה ביותר.

"עולם הניתוחים הפלסטיים משך אותי מהשנייה הראשונה", הוא נזכר. "אני מאוד אוהב את תחום היופי ונפעם בכל פעם מחדש מההזדמנות לעשות מהפך של ממש בחיים של אנשים, מהפך שייתן להם הרגשה טובה יותר ויחזק את הביטחון".

"אני עובד המון עם הידיים", הוא מספר. "אני מתעסק בבנייה, במכונאות ובשיפוצים. בעלי המלאכה היחידים שמגיעים אליי הביתה הם כאלו שמתקנים בעיות שאסור לי אפילו לנסות לתקן לבד כמו גז וחשמל. אבל מאז שהייתי ילד גם נמשכתי מאוד ליצירה ולאסתטיקה".

"אחרי ניתוח פלסטי, את תסתכלי על עצמך בכל יום במראה וחשוב שתאהבי בעצמך את מה שאת רואה שם. לכן, אנחנו חייבים לוודא שאת עושה את השינוי שאת רוצה ולא שמישהו אחר חושב שאת צריכה".

את הבקרים שלו הוא מתחיל כמנתח פלסטי במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא ומשם הוא ממשיך לעבודה ברשת "כללית אסתטיקה". בעבודתו הוא מטפל לא רק במי שרוצה להיראות יותר טוב, אלא גם באנשים שמתמודדים עם מצבים רפואיים מורכבים וזקוקים לסיוע פלסטי תומך. "בבית החולים אני מטפל הרבה באנשים שהתמודדו עם גידולים סרטניים, כוויות או תאונות, לצורך שחזור הפנים. הרעיון הוא לאפשר לאנשים האלה חיים תקינים אחרי הטראומה וכל הקשיים שהם חוו – וזו זכות גדולה והרגשה מדהימה שאי אפשר להסביר במילים".

"הזדמנות לפרוח ולחזק את הביטחון העצמי"

אצל ד"ר וייס לא תראו רק סוג אחד של אנשים, "מגיעים אליי גם נערים מגיל 17 ומעלה וגם אנשים בני שישים פלוס", הוא מספר. "אני מטפל בכולם". לאורך היום הוא מלהטט בין ניתוחים בתינוקות בבית החולים לתיקון פגמים בלידה, דרך הצמדת אוזניים בילדים, ניתוחי אף לבני נוער מגיל 17 ועד לטיפולי אנטי-אייג'ינג לטשטוש סימני גיל, כמו מתיחת פנים וצוואר, הרמת עפעפיים, הזרקות ועוד.

אולם, כשאנחנו שואלים אותו מה הדבר הכי משמעותי בעבודתו הוא משיב מיד: "הדבר הכי משמעותי שאני עושה זה לתת לילדים ולבני נוער הזדמנות לפרוח ולחזק את הביטחון העצמי. מגיעים אליי לא מעט ילדים ונערים, כאלה שמתמודדים עם מומים שונים אבל גם מי שפשוט רוצים לתקן משהו שמפריע להם כבר שנים. נערים לא פעם מתמודדים עם הקנטות, חרמות או פשוט תחרות אכזרית עם שאר בני גילם. בתקופה של הרשתות החברתיות וקבוצות הוואטסאפ, זה אפילו נעשה קשה ומורכב יותר מבעבר ואני רואה את ההשפעה הזאת בכל יום".

חשוב לציין כי משרד הבריאות מאשר לבצע ניתוחי אוזניים לילדים עם סיום התפתחות האוזן בגילי 6-5 ואת שאר הניתוחים האסתטיים לבני נוער החל מגיל 17.

"הדבר הכי חשוב בשבילי הוא שהמטופל ייצא מאושר מחדר הניתוח ויאהב להסתכל על עצמו בכל יום במראה – זה מה שנותן לי את הסיפוק בעבודה שלי וזה מה שמנחה אותי בכל יום כשאני נכנס לבית החולים ולמרפאה".

אחד הסיפורים שנחרטו לו בזיכרון הוא של נערה שכמו רבים מאיתנו פשוט חיה עם אף מעט גדול מהממוצע. "בעקבות הבעיה ה'לכאורה' תמימה הזאת, היא סבלה מבעיות חברתיות והתקשתה לעמוד מול אנשים ולדבר. אני זוכר שאחרי הניתוח היא חוותה מהפך של ממש גם בכישורים החברתיים שלה. היא פתאום דיברה יותר, התביישה פחות והייתה פתוחה יותר לקבל תשומת לב מהסביבה. חשוב להבין שלניתוחים פלסטיים יש אלמנט פסיכולוגי מאוד חזק, במיוחד בגיל ההתבגרות".

להסתכל במראה

לא להיכנע ללחצים

כשמטופל או מטופלת מגיעים אליו למרפאת כללית אסתטיקה, לד"ר וייס חשוב מאוד לשים דגש על דבר אחד משמעותי. במקרים רבים, המטופלות באות לדוגמה עם חברה, עם בן הזוג או עם ההורים, ואלה דוחפים לסוג מסוים של שינוי ומנסים להשפיע על ההחלטה. "צריך להבין שבסופו של דבר, ניתוח פלסטי זה לא כמו בחירת שמלת כלה – שאת עומדת איתה מול המראה ובוחנת את התגובות של הסביבה. אחרי ניתוח פלסטי, את תסתכלי על עצמך בכל יום במראה וחשוב שתאהבי בעצמך את מה שאת רואה שם. לכן, אנחנו חייבים לוודא שאת עושה את השינוי שאת רוצה ולא שמישהו אחר חושב שאת צריכה".

לדבריו, קורה לא פעם שמטופלת יושבת מולו ומסתכלת על הדמיה של האף שתקבל אחרי הניתוח – ואוהבת את מה שהיא רואה. "אבל מהצד השני יהיה מי שיגיד לה שצריך להרים עוד טיפה או לעצב קצת אחרת. כשאני מזהה את זה, אני תמיד מדגיש כמה חשוב להעדיף את הדעה של המטופלת או המטופל – ולא של אף יועץ חיצוני, גם אם מדובר בבן זוג או באימא שכמובן רוצים את הטוב ביותר בשבילם".

"הדבר הכי חשוב בשבילי הוא שהמטופל ייצא מאושר מחדר הניתוח ויאהב להסתכל על עצמו בכל יום במראה", הוא מסכם. "זה מה שנותן לי את הסיפוק בעבודה שלי וזה מה שמנחה אותי בכל יום כשאני נכנס לבית החולים ולמרפאה".

לעמוד של ד"ר איתם וייס

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום