נקודה, סוף: כך נפטרים מנקודות חן

ד"ר ערן אלנבוגן, רופא מומחה לרפואת עור בכללית אסתטיקה

אם בעבר נתפסה השומה על הפנים כסממן ליופי (מרלין מונרו, מדונה וסינדי קרופורד – זוכרים?) ושדרגה את המראה החיצוני והסקס-אפיל של סלבריטאים הרי שהזמנים השתנו, וכך גם האופנה, וכיום פונים יותר ויותר אנשים להסרת הנגעים מגופם, הן בהיבט האסתטי והן בהיבט התפקודי. כך זה מתבצע

שומות ונקודות חן

שומות ונגעי עור מופיעים כבר בשנה הראשונה לחיינו ומספרם הולך וגדל בגיל ההתבגרות ומגיע לשיאו בגיל 25. קיימים סוגים שונים של שומות ונגעים, כשהן מחמיאות ומוסיפות לנו למראה אנחנו מכנים אותן "נקודות חן", אך אם הן חינניות פחות, ואולי אף פוגעות לנו במראה ובדימוי העצמי הכינוי מיד מתחלף ל"שומות". למזלנו, המשותף לרוב הנגעים והשומות, בין אם אנחנו אוהבים אותם או לא הוא שאפשר להסיר אותם בקלות בעזרת הליך כירורגי פשוט ובטוח – בין אם זה בצריבה בלייזר, צריבה במחט חשמלית או באמצעות חיתוך בסכין מנתחים.

מהי נקודת חן?

אנשים נוטים לקרוא לכל סימן שמופיע על העור שלהם "נקודת חן", כשלמעשה רק אותם נמשים המופיעים לרוב באזור הפנים עונים להגדרה זו. בפועל, ישנם סוגים רבים של נגעים עוריים, כגון כתמי שמש מוכרים בגב ידיים, דבלולי עור מטרידים באזור הצוואר ובתי השחי, שומות עם פיגמנט ועוד.

בחלק מהמקרים, אנשים מעוניינים להיפטר מהנגעים האלו גם אם הם לא גורמים שום נזק בריאותי. במצבים כאלו חשוב להבין בעזרת מומחים לרפואת עור מהו סוג הנגע ולהתאים לו את הטיפול הנכון.

בכללית אסתטיקה ניתן להסיר נגעים מהעור מטעמים אסתטיים

כאשר את ההסרה מבצעים אך ורק מומחים לרפואת עור או פלסטיקאים בהליך כירורגי מדויק ועדין. במקרים מסוימים ניתן גם להשתמש בטכניקות לא כירורגיות שתיכף נכיר.

הטיפול המתאים ביותר להסרת שומות, נקודות חן, כתמי שמש או נגע מטריד אחר ייקבע על ידי הרופא המטפל בפגישת ייעוץ ובהתאם לסוג הנגע. הנה סקירה קצרה של השיטות השכיחות לטיפול בנגעים האלו:

צריבה במחט חשמלית

את הטיפול באמצעות מכשור זה מבצעים לרוב כדי להעלים דבלולי עור (שנקראים סרחי עור בשפה הרפואית) שמופיעים בצוואר, בבית השחי או במפשעה. במהלך הטיפול צורבים את הנגע במחט חשמלית בעוצמה הנמוכה ביותר כדי למנוע כאבים או סימנים עד כמה שניתן. ניתן לאלחש את המקום כחצי שעה לפני הטיפול בעזרת משחה מתאימה. אם מדובר בנגע גדול יחסית, הרופא יכול גם להזריק מעט חומר הרדמה לבסיס הנגע.

מדובר על טיפול קצר יחסית שאורך ברוב המקרים מספר דקות. בתקופה שלאחר הטיפול יש לוודא כי האזור לא נחשף לזיהומים, באמצעות חיטוי העור, שימוש באנטיביוטיקה או טיפול אחר שעליו ימליץ הרופא.

בכתמי שמש שמופיעים בעיקר על עור הפנים או על גב כפות הידיים (ויש המתייחסים אליהם ככתמי גיל או "כתמי כבד"), טיפול הבחירה יהיה לרוב בעזרת אור נראה

הסרה כירורגית של נקודת חן באמצעות סכין

ישנם מקרים שבהם הדרך היחידה להסיר את הנגע מהעור תהיה בעזרת פעולה כירורגית. זהו הליך פשוט יחסית שמבוצע בהרדמה מקומית ואמור לארוך בין עשר דקות לחצי שעה בפועל. במהלכו הרופא מסיר את הנגע באמצעות סכין מנתחים ולאחר מכן תופר את האזור.

האם מדובר בפעולה מסוכנת?

כל הליך של התערבות כירורגית כרוך בסיכונים כאלו ואחרים שחשוב להכיר לפני שנכנסים אליו. טיפול באמצעות סכין להסרת נגעים עוריים הוא במקרים רבים כאמור די פשוט בהשוואה להליכים כירורגיים אחרים ודל בסיכונים, אך גם הוא טומן בחובו תופעות לוואי וסיבוכים שחשוב להכיר:

  • בטווח הקצר, קיים סיכון להופעת זיהום משני, דימום מקומי או פתיחה לא רצויה ומוקדמת של התפרים.
  • כמו כן יכולה להישאר באזור הניתוח צלקת לא אסתטית (במקרים מסוימים אף הצטלקות פתולוגית) וייתכן שאף תופיע פיגמנטציה דלקתית של אזור הטיפול – כלומר הופעת כתמים בגוון אחר מזה של שאר העור לאחר ההחלמה.
  • לעיתים הנגע לא מוסר במלואו ותידרש פעולה נוספת להסרה מלאה שלו.

למען הסר ספק, רוב הנגעים המוסרים מהעור נשלחים לבדיקה פתולוגית לשלילה של תהליכים מסוכנים בעור.

התאוששות: ההנחיות לימים שאחרי הטיפול תלויות במיקום הנקודה שהוסרה. אם הנקודה היא באזור הגב או בית החזה לדוגמה, יהיה עדיף להימנע מפעילות ספורטיבית בימים שאחרי הטיפול, מכיוון שפעילות כזאת עלולה לגרום לפתיחת התפרים. ובכל מקרה, אחרי כל ניתוח מומלץ להקפיד על מנוחה ולא להתאמץ יותר מדי שלא לצורך.

במקרים מסוימים הרופא ינחה למרוח חומר מחטא או אנטיביוטיקה באזור הניתוח כדי להפחית את הסיכון לזיהום משני. בניתוחים כאלו ברוב המקרים משתמשים בתפרים שלא נספגים מעצמם ולכן חשוב לזכור להסיר את התפרים במועד שנקבע.

הסרת נקודות חן

טיפולים באור או לייזר

הטיפול המתאים ייקבע בהתאם לנגע הספציפי. לדוגמה, בכתמי שמש שמופיעים בעיקר על עור הפנים או על גב כפות הידיים (ויש המתייחסים אליהם ככתמי גיל או "כתמי כבד"), טיפול הבחירה יהיה לרוב בעזרת אור נראה (מכשור IPL או לייזר). בזמן הטיפול ייתכן שהמטופל ירגיש עקצוצים, אי-נוחות או אפילו כאב לא חזק, אולם כדי להימנע מכך, הרופא ימרח חומר מאלחש על העור. בתום הטיפול עשויות להופיע באזור התכהות זמנית, רגישות ובמקרים מסוימים אדמומיות. חשוב לזכור כי תופעות אלו זמניות וצפויות לחלוף תוך כמה שבועות.

פילינג כימי

כיום יש סוגים שונים של טיפולי פילינג (קילוף) שמבוצעים עם חומרים שונים ונבדלים זה מזה על פי עומק חדירות החומר לעור. במרפאות כללית אסתטיקה ניתן לבצע פילינג המתאים לשיפור מראה ומרקם העור ובמקרים מסוימים גם להעלמת כתמי שמש. במהלך הטיפול מורחים על העור חומר מבוסס חומצה כדי ליצור קילוף של העור במשך כמה ימים. בתום התקופה הזאת העור מחדש את עצמו.

הטיפול יכול לגרום לצריבה ואי-נוחות זמנית ובמשך כמה ימים העור עשוי לשנות את הגוון שלו ולהיות רגיש, אדמומי ומגורה. כל התופעות האלו הן זמניות ויחלפו לאחר כמה ימים עד שבוע. כדי להשיג הקלה בתחושות האלו, הרופא יצייד את המטופלים בתכשירים מקומיים על בסיס קרם או שמן וכן בחומר חיטוי שנועד למנוע זיהום.

למה להסיר נקודות חן ונגעים אחרים במרפאות "כללית אסתטיקה"?

כמו בכל טיפול אסתטי או ניתוח פלסטי גם בהסרת נקודות חן חשוב לבחור מומחה ברפואת עור או פלסטיקאי המיומן בביצוע פעולות אלו. כללית אסתטיקה מציעה את כל אלה, לצד פריסת מרפאות ארצית, פיקוח וגב רפואי של שירותי בריאות כללית שיבטיחו ליווי מלא בדרך אל הטיפול ובמהלך ההתאוששות ממנו.

מהם סימני האזהרה שמצביעים על שומה חשודה?

מטופלים בכללית אסתטיקה יגיעו להליך הסרת נקודת חן במרפאות הרשת רק במקרים שבהם מדובר בהסרה אסתטית. מי שסובל מנגע שעלול להיות סרטני יבצע את ההליך על פי החלטת קופת החולים שלו וככל הנראה לא במרפאת אסתטיקה.

יחד עם זאת, ברוב הפעולות הכירורגיות שמבוצעת במסגרת כללית אסתטיקה נשלחת בדיקה פתולוגית, זאת כדי לוודא כי לא מדובר חלילה בגידול סרטני. עד שתגיעו לרופא העור או לפגישת ייעוץ, ישנם כמה סימנים שניתן להבחין בהם בעצמנו ויכולים לאותת שמדובר בנקודה מחשידה, לרבות:

  • חוסר סימטריה – אם חוצים את הנקודה במרכזה וצד אחד לא שווה לשני.
  • גבולות לא ברורים – אם קו הגבול שמקיף את הנקודה לא אחיד.
  • צבע – נקודות בגוונים של אדום, כחול, שחור, אפור או לבן.
  • קוטר גדול – שעומד על יותר מ-6 מילימטרים.
  • נקודות בולטות – שלא נראות כשאר הנקודות או אפילו מדממות.
  • נגעים בציפורניים – בדרך כלל יופיעו בגוונים שונים של חום או שחור עם מעורבות של מיטת הציפורן (העור העדין שמכסה את חלקה התחתון). נגע בציפורן בודדת יחשיד יותר.
  • אבולוציה – נגע המשתנה בגודל, בצורה, או בצבע וכן נגע חדש שהופיע פתאום וגדל במהרה.

הזמן הכי טוב לעשות "בדיקה עצמית" לזיהוי נקודות חן חשובות הוא אחרי המקלחת. בכל מקרה שאתם חושדים שנקודה מסוימת עלולה להיות סרטנית – יש להגיע בהקדם לאבחון אצל רופא עור מומחה. ככל שנקדים לעשות זאת – כך הטיפול יהיה פשוט ויעיל יותר.

חשוב לציין כי הקריטריונים האלו נועדו לאבחון עצמי לסוג מסוים של מלנומה שטחית.

נגעים על העור שאובחנו כסרטניים מוסרים בבית החולים או בקופת החולים על ידי רופא עור או כירורג מוסמך בהליך כריתה שנחשב יחסית פשוט – כל עוד מקפידים להסיר את הנגע במלואו.

ואם שום דבר לא נראה חשוד – עדיין יש צורך בבדיקה?

באופן עקרוני אין המלצה גורפת לבדיקות סקר לאבחון ממאירות בעור לכלל האוכלוסייה. עם זאת, מומלץ להיבדק פעם בשנה על ידי רופא עור מומחה – בייחוד אם יש לכם היסטוריה של סרטן העור במשפחה, אם העור שלכם מנומש או מלא בשומות, אם יש לכם עור בהיר שנשרף בקלות או אם אתם מעבירים שעות רבות תחת קרני השמש.

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום