חלום רטוב: איך להפסיק להזיע בהגזמה בחודשי הקיץ?

ד"ר רון פישל, מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית ברשת כללית אסתטיקה

נמאס לכם לנגב את הפנים כל כמה דקות בזמן שאנשים סביבכם יבשים לגמרי ולא מבינים איך הגעתם למצב הזה? אם יש לכם 10 דקות פנויות תוכלו לטפל בתופעה בעזרת הזרקת חומר שמנטרל את פעילות בלוטת הזיעה ולהבטיח לעצמכם קיץ קצת יותר יבש

הזעת יתר

אין ספק שבקיץ הישראלי זה קשה עד בלתי אפשרי שלא להזיע – אבל חשבתם פעם למה יש אנשים שרק מנגבים כמה טיפות מהמצח אחת לכמה זמן, בעוד שאחרים שהולכים לידם נראים כאילו הרגע יצאו ממקלחת? האמת היא שמנגנון הקירור של הגוף מורכב יותר משאנחנו חושבים. אז הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת על הזעה ואולי חשוב מכך – על הדרכים לנצח אותה.

לא כל בלוטות הזיעה נולדו שוות

ידעתם שיש לכם כמה סוגים של בלוטות זיעה? יש בלוטות שממוקמות בזקיקי השערות בגופנו ותפקידן המרכזי הוא לצנן את הגוף, בעוד שבלוטות אחרות, בייחוד באזור בית השחי ואיברי המין מחוברות למערכת העצבים הסימפתטית וגורמות להפרשת זיעה בתגובה ללחץ נפשי, פעילות הורמונלית מוגברת או גירוי מיני. הבלוטות האלו נקראות בלוטות אפוקריניות והזיעה שהן מייצרות גורמת לריח הפחות נעים שאנחנו כל כך מנסים להילחם בו.

לא רק הזעת יתר – כל הטיפולים האסתטיים בכללית אסתטיקה

למה יש לי יותר זיעה מלאחרים?

מנגנון ההזעה הוא חיוני ביותר לתפקוד שלנו ובלעדיו לא בטוח שהיינו שורדים את הקיץ בשלום, בייחוד באזור שלנו. עם זאת, יש אנשים שההזעה אצלם היא לא פרופורציונלית ביחס לטמפרטורה או לפעילות הגופנית שהם מבצעים. מצב כזה נקרא "הזעת יתר" ועל פי ההערכות הוא גם די שכיח – כאשר הוא נפוץ יותר אצל גברים אבל גם לא מעט נשים סובלות ממנו.

כיום ניתן להזריק לאזורים שסובלים מהזעת יתר חומר בשם בוטוליניום טוקסין (חומר המוכר בשוק בשמות כמו קסאומין דיספורט ובוטוקס) כדי לנטרל את הבלוטות שגורמות להזעה מוגברת

יש גורמים רבים ומגוונים שיכולים להוביל להזעת יתר. ברבע מהמקרים המקור הוא גנטי – כלומר שהבעיה עוברת במשפחה. במקרים אחרים זה יכול להיות סימן לבעיה רפואית שמסתתרת מתחת לפני השטח. יש גם גורמים נוספים שמשפיעים על התופעה כמו לחץ מתמשך, שימוש בתרופות מסוימות, השמנת יתר או שינויים הורמונליים – בעיקר סביב גיל ההתבגרות או המעבר.

ומה לגבי הזעת יתר בלילה?

אם אתם מרבים להזיע דווקא כשאתם ישנים, זה לא אומר שאתם סובלים מהזעת יתר. הזעת יתר היא מצב נקודתי שבדרך כלל מורגש באזורים ספציפיים בגוף – כפות ידיים, בית שחי, מצח או רגליים. בעוד שהמקור של הזעת יתר הוא במקרים רבים ,כאמור, גנטי או סביבתי. הזעת יתר בלילה יכולה לעיתים להעיד על בעיה עמוקה יותר שמצריכה בירור. זה יכול להיות סימן למחלות אוטואימוניות (בהן הגוף תוקף את עצמו) או אפילו סרטן במקרים נדירים. בכל מקרה, תמיד עדיף לברר לעומק את המצב עם רופא המשפחה.

הזעת יתר בלילה

איך מטפלים בהזעת יתר?

הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לעשות במקרה של הזעת יתר הוא להיוועץ עם הרופא המטפל שיברר האם התופעה התחילה לאחרונה או קיימת זמן רב. בנוסף יש לשלול מצבים רפואיים שעלולים לגרום לתופעה. לאחר מכן ניתן יהיה לשקול טיפול רפואי להזעת יתר. הטיפולים האפשריים בבעיה הזאת רבים ומגוונים וכוללים בין היתר:

תכשירים מקומיים – כיום יש לא מעט דאורדורנטים מסוגים שונים ומחומרים שונים שמדכאים באופן זמני את בלוטות ההזעה. ההשפעה של התכשירים האלו היא כמובן זמנית ובדרך כלל נמשכת כמה שעות בלבד.

תרופות אנטי כולינרגיות – אלו תרופות שיכולות לדכא באופן זמני את מערכת העצבים הסימפתטית ובכך להפחית את ההזעה המוגברת. המטרה המרכזית שלהן היא טיפול בחרדה ולחץ נפשי. עם זאת, יש לתרופה לא מעט תופעות לוואי ולכן חשוב ליטול אותה תחת ייעוץ ומעקב רפואי קפדני.

טיפול בזרם חשמלי – מדובר במכשירים לשימוש ביתי שמעבירים זרם חשמלי חלש בכפות הידיים או הרגליים. הזרם מגרה את בלוטות הזיעה וגורם לייבוש שלהן. החיסרון בטיפול הוא שהוא דורש אחריות גבוהה מצד המטופל ושימוש יומיומי כדי להבחין ביעילות שלו. מטופלים רבים לא מצליחים להתמיד בטיפול ולכן באופן טבעי גם ההשפעה שלו פוחתת.

טיפול בגלי קול – מכשירים שעושים שימוש בטכנולוגיית גלי קול יכולים לדכא את בלוטות ההזעה בבית השחי. זהו טיפול יעיל ביותר, אך העלות שלו יכולה להיות יחסית גבוהה והוא עלול להיות לא נעים ואף כואב.

ניתוח לטיפול בהזעת יתר – הליך כירורגי פשוט יכול לפתור את בעיית ההזעה לצמיתות. במהלך הניתוח "מנתקים" את העצב שגורם להזעת יתר כדי למנוע את הגירוי שמוביל להפעלה מואצת של בלוטות ההזעה.

חשוב להבין שהניתוח לא מפסיק את ההזעה באזורים שלמים – אלא רק "מבטל" את ההזעה המוגברת בצורה שלא פוגעת ביכולת של הגוף לקרר את עצמו. עם זאת, במקרים מסוימים ההליך יכול לגרום ל"הזעה מפצה" – כלומר מצב שבו ההזעה מתגברת באזור סמוך כדי לפצות על חוסר הפעילות של העצב הספציפי שנותק.

טיפול בהזרקות – כיום ניתן להזריק לאזורים שסובלים מהזעת יתר חומר בשם בוטוליניום טוקסין (חומר המוכר בשוק בשמות כמו קסאומין דיספורט ובוטוקס) כדי לנטרל את הבלוטות שגורמות להזעה מוגברת.

הטיפול יכול להיות מבוצע בבית השחי, בידיים או ברגליים. הוא נחשב יעיל מאוד, עם סיכון נמוך לתופעות לוואי. מבצעים אותו תחת אלחוש מקומי בלבד – ללא הרדמה – בעזרת מחט עדינה ביותר. יש לחזור על הטיפול פעמיים בשנה כדי לשמור את התוצאה. גם כאן יש לעיתים רחוקות הזעה מפצה.

ב-95% מהמקרים, ההזעה מופחתת במידה ניכרת וב-75% מהם הזעת היתר נעלמת לחלוטין. הטיפול כמעט אינו טומן בחובו תופעות לוואי, למעט חולשה קלה או רגישות באזור הטיפול שצפויות לחלוף תוך זמן קצר. הטיפול אורך כעשר דקות בלבד ובסופו כבר אפשר לחזור לפעילות רגילה.

הזרקות לטיפול בהזעת יתר

עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שתוצאות הטיפול מחזיקות לתקופה של בין חצי שנה לתשעה חודשים. לכן רבים בוחרים לבצע אותו לפני הקיץ בכל שנה או לעיתים אף פעמיים בשנה במידת הצורך.

ד"ר רון פישל הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית ברשת "כללית אסתטיקה"

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום