חכמים בשמש: איך הקרינה משפיעה על העור ואיך מתקנים את הנזק?

ד"ר מיכאל שוחט, מנהל תחום רפואת העור ברשת "כללית אסתטיקה"

כשבוחנים עור אנושי שנחשף לשמש מתחת למיקרוסקופ מבינים כמה דרמטית ההשפעה של הקרינה עליו. אז אילו סימנים יכולים להתריע על סרטן בעור ואיך מטפלים בנזקים של השמש שאמנם לא גורמים לסרטן אבל יוצרים בעיות אסתטיות שהיינו שמחים להיפטר מהן?

נזקי שמש לעור

השמש היא כידוע מקור כל החיים בכדור הארץ ובלעדיה פשוט לא היינו קיימים. החשיפה אליה תורמת בין היתר לייצור ויטמין D בגופנו שנחשב חיוני למגוון תהליכים חשובים. הוא מחזק את מערכת החיסון ואף משפר את מצב הרוח. יחד עם זאת, מגיל קטן מלמדים אותנו שחשיפה ממושכת לשמש גם עלולה להיות מסוכנת. מחקרים מראים שלקרינה שלה יש השפעה מזיקה על תאי העור שלנו ואף על ה-DNA בתוכם בצורה שמגבירה את הסיכון לסרטן העור ומאיצה את תהליך ההזדקנות.

מחקרים מראים שאצל רבים מאיתנו, רוב החשיפה המסוכנת לשמש מתרחשת עד גיל 18, כאשר הנזקים שלה מופיעים רק בגילאים מבוגרים יותר – בדרך כלל אחרי גיל 50. הנזקים האלו יכולים לבוא לידי ביטוי בנגעים סרטניים שמחייבים טיפול בהקדם או בכתמי שמש שבדרך כלל לא יהיו מזיקים, אבל בשביל חלק מהאנשים יהוו בעיה אסתטית שממנה הם ישמחו להיפטר באמצעות לייזר או פילינג כימי למשל.

למה השמש מאיצה את הזדקנות העור?

כשבוחנים את העור האנושי מתחת למיקרוסקופ ניתן לראות הבדל דרמטי בין עור שנחשף לשמש באופן ממושך לבין עור שלא נחשף הרבה לקרינה המזיקה. קרינת השמש גורמת למחסור ברקמות חיבור בעור, בסיבים ובחלבון בשם אלסטין שתורם לגמישות ולחיוניות העור. המחסור הזה פוגע באיכות תאי העור ומשפיע לרעה על המרקם שלו. תופעה זו נקראת בספרות המקצועית אלסטוזיס והיא נפוצה מאוד בקרב אנשים שמרבים להיחשף לשמש ללא הגנה מתאימה.

החדשות הטובות הן שכיום ניתן לטפל במידה מסוימת בחלק מהנזקים האסתטיים  שקרינת השמש גורמת לעור באמצעות כלים שונים – שאפילו לא מערבים סכין מנתחים

מהם כתמי שמש שאינם סרטניים?

לרבים מאיתנו מופיעים על העור כתמים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש. הם נוצרים כאשר קרינת השמש מגרה תאים בעור שמייצרים מלנין – פיגמנט שמגן עלינו מהקרינה המזיקה של השמש. הפיגמנט הזה גורם גם לשיזוף העור – ולפעמים הוא גורם להופעת הכתמים המדוברים על העור – בייחוד בגיל מבוגר. השם המקצועי של הכתמים האלו הוא "לנטיגו" והם נפוצים ביותר באזורי הפנים, הכתפיים, החזה והזרועות.

ברוב המקרים, הכתמים האלו כאמור אינם מזיקים, אך חשוב לשים לב לכל מקרה שבו הם מתחילים לדמם, לשנות צבע וצורה או לגרד. בכל מקרה כזה חשוב להגיע לרופא עור לאבחון הבעיה וכדי לוודא שלא מדובר בנגע סרטני.

אפשר לתקן את הנזק הזה?

החדשות הטובות הן שכיום ניתן לטפל במידה מסוימת בחלק מהנזקים האסתטיים  שקרינת השמש גורמת לעור באמצעות כלים שונים – שאפילו לא מערבים סכין מנתחים. פילינג כימי או שימוש בטכנולוגיית לייזר יכולים להצעיר את העור, לשפר את החיוניות שלו ולהחזיר לו במידה מסוימת את הברק והגמישות שנפגמו כתוצאה מהחשיפה הממושכת לשמש. בשנים האחרונות גם השימוש בחומצה היאלרונית הפך פופולרי לטיפול בבעיה הזאת, הודות ליכולת של החומר לשפר את איכות העור בזמן קצר ובלי צורך בהליך כירורגי מורכב.

הטיפול האסתטי בכתמים על העור נחשב פשוט, מהיר ובעיקר לא פולשני. הטיפול נעשה על-ידי רופאים המומחים ברפואת עור ורפואה פלסטית  ויכול לכלול שורה של טיפולים שאינם כירורגיים

בכל מקרה שבו אתם מעוניינים לשפר את מראה עור, כדאי להיוועץ עם רופא עור או מנתח פלסטי מוסמך שיתאים את הטיפול המתאים לכם ביותר, ושיספק תוצאות איכותיות בכמה שפחות מאמץ. בכל מקרה, חשוב להקפיד להישמר מחשיפה ממושכת לשמש באמצעות לבוש מתאים וכובע על הראש, כל זאת בנוסף לשימוש בתכשירי הגנה מתאימים עם מסנני קרינה שיצמצמו את הזנק שגורמת הקרינה המסוכנת.

איך מטפלים בכתמים על העור?

הטיפול האסתטי בכתמים על העור נחשב פשוט, מהיר ובעיקר לא פולשני. הטיפול נעשה על-ידי רופאים המומחים ברפואת עור ורפואה פלסטית ויכול לכלול שורה של טיפולים שאינם כירורגיים.

לאחר שמוודאים כי לא מדובר בנגע סרטני, ניתן להתאים טיפול להסרת הכתם שיכול לכלול שימוש בקרינת לייזר, IPL – Intense Pulsed Light (קרני אור עוצמתיות), פילינג כימי או הסרה באמצעות חנקן נוזלי. אם כל האמצעים הללו לא עבדו, ניתן גם לבצע כריתה ממוקדת של הכתם בהליך די מהיר ופשוט. אולם ברובם המוחלט של המקרים, הטיפולים הפשוטים יצליחו להסיר את הכתם ולשפר את האסתטיקה של העור.

נזקי השמש לעור

איך אפשר לדעת אם קיים נגע סרטני על העור?

סרטן העור הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר, ועל פי ההערכות אחד מכל שלושה מקרים של אבחון בסרטן מופיע על העור. הסימנים שיכולים להתריע על המחלה כוללים בין היתר: כתמים  אדמדמים על החזה, הזרועות או הכתפיים, גבשושיות ורדרדות או לבנות, צלקות עם גבולות בלתי מוגדרים על העור או פצעים פתוחים שלא מחלימים.

למידע המלא על סרטן העור באתר כללית

בכל מקרה שמתעורר חשד לנגעים סרטניים על העור, חשוב להגיע בהקדם לרופא עור לאבחון. ככל שתקדימו לעשות זאת, כך יגבר הסיכוי לטיפול יעיל בבעיה לפני שתחמיר ותהפוך משמעותית יותר.

איך מטפלים בסרטן העור?

סוג הסרטן הזה הוא כאמור הנפוץ ביותר, אך הוא גם פשוט ביותר לטיפול – אם מזהים אותו בזמן. מעל 90% מהגידולים הממאירים על העור אינם אלימים ומסוכנים – ואינם שולחים גרורות לאזורים אחרים בגוף. לכן, ברוב המקרים נוכל לטפל בנגע פשוט בעזרת כריתה מלאה שלו – שבדרך כלל תפתור את הבעיה ותחייב רק מעקב כדי לוודא שהטיפול אכן הצליח.

סייע בהכנת הכתבה: ד"ר ניר גלאור, מומחה לכירורגיה פלסטית ברשת כללית אסתטיקה

מחירון פלטינום

למחירים המיוחדים של חברי כללית פלטינום
לחץ כאן
כללית פלטינום